Warmia Mazury - Warto zobaczyć
Regionalny portal www.warmia-mazury.com.pl
   +48 793 061 572
pon-pt: 9:00 - 18.00 / sob: 10:00 - 16:00
NASZA OFERTA
POGODA w okolicy
REKLAMA
Reklama na mazurach
Warto zobaczyć

Region Warmii i Mazur obfituje w wiele ciekwych - wartych zobaczenia miejsc. Poniżej prezentujemy listę obiektów, które każdy mieszkaniec jak i przybysz do naszego regionu powinien zobaczyć.

Wyszukano 46 pozycji

Według podziału fizyczno-geograficznego Kondrackiego Wzgórza Dylewskie leżą w prowincji Niżu Środkowopolskiego, w podprowincji Pojezierzy Południowo-Bałtyckich, w makroregionie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego i tworzą mezoregion Garbu Lubawskiego. Cały teren Parku i otuliny znajduje się w granicach województwo Warmińsko-Mazurskiego.

Dobra rycerskie należące w XX w. do rodziny von Schwerin. W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 600 ha (z majątkiem Maruny). Po 1945 r. własność PGR.

Dwór wybudowany w XIX w. Po 1945 r. adaptowany na mieszkania dla pracowników PGR. Zachowane zabudowania folwarczne i pozostałości parku.

Dobra rycerskie. Od 1480 r. do 1745 r. własność rodziny Milewskich - von der Milwe, a następnie von Platho (do 1756 r.), von Parthein (do 1776 r.), Schenck zu Tautenberg (do 1828 r.) i von Schmiedtseck (do 1945 r.). W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 1461 ha. Po 1945 r. własność PGR.

Pałac w stylu późnoklasycystycznym, wybudowany w II połowie XIX w., na miejscu budowli z II połowy XVII w. Remontowany w latach 20-tych.

To jedyna taka atrakcja w Mrągowie i okolicy! Western Lina Park sąsiaduje bezpośrednio z miasteczkiem westernowym Mrongoville. Na terenie jednego hektara znajdują się cztery trasy o różnym stopniu trudności.

Dobra rycerskie należące od 1471 r. do rodziny von Schlieben, a od 1837 r. do rodziny Totenhoefer. W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 1267 ha. Po 1945 r. własność PGR. Obecnie własność prywatna. Jedna z wsi Warmińsko - Mazurskiego Szlaku Bocianiego.

Dwór neoklasycystyczny wybudowany w II połowie XIX w. Po 1945 r. adaptowany na mieszkania dla pracowników PGR. Zachowane zabudowania folwarczne i park krajobrazowy.

Dobra rycerskie. W początku XIX w. własność Gregorowius, w początku XX w. - Hensche. Ostatnim właścicielem w latach 1919-1945 był Artur Pasternack. W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 394 ha. Po 1945 r. własność PGR.

Dwór klasycystyczny wybudowany w 1806 r. Spalony przez żołnierzy radzieckich w 1945 r. Zachowane zabudowania gospodarcze i pozostałości parku.

Zgodnie z podziałem fizyczno geograficznym Polski wg. Kondrackiego Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego znajduje się w obszarze - Europa Zachodnia, podobszarze - Pozaalpejska Europa Zachodnia, prowincji - Niż Środkowoeuropejski, podprowincji - Pojezierza Południowobałtyckie, makroregionie - Pojezierze Wschodniopomorskie, mezoregionie - Pojezierze Iławskie. Obszar Parku położony jest w środkowej części Pojezierza Iławskiego i zajmuje powierzchnię 25 045 ha, otoczony jest otuliną o powierzchni 18 038 ha.

Mazurski Park Krajobrazowy charakteryzuje się dość chłodnym klimatem w porównaniu z innymi częściami kraju. Szczególnie długa jest tu zima ze śred­nią temperaturą stycznia około -4° C. Lata też nie są tu ciepłe (średnia temp. lipca wynosi 17-18°C) i odznaczają się dużymi opadami związanymi z napływającymi w tym czasie wilgotnymi masami powietrza z zachodu. Średnia temperatura rocz­na na terenie Parku wynosi około 6-7° C, a średnia roczna suma opadów około 600 mm.

RynHotel ZAMEK RYN****  to krzyżacki Zamek zaadaptowany na Centrum Kongresowo - Wypoczynkowe. Wznosi się nad miasteczkiem Ryn,  malowniczo położonym na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Ołów i Ryńskim, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ta XIV-wieczna, druga co do wielkości tego typu budowla w Polsce, usytuowana jest w jednym z najatrakcyjniejszych regionów pod względem krajobrazowym, ekologicznym, przyrodniczym oraz turystycznym.

Góra Chrobrego jest stacją narciarską malowniczo położoną na progu Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław, w otulinie lasu miejskiego "Bażantarnia".

Naturalne ukształtowanie terenu - długość stoku w linii prostej 400 m. i wysokość poziomów 58 m, sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa znajdą u nas najlepsze warunki do jazdy na nartach i snowboardzie w całej Polsce północnej.

Dobra rycerskie należące od 1. poł. XIX w. do 1945 r. do rodziny von Siegfried. W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 506 ha. Po 1945 r. własność PGR.

Dwór późnoklasycystyczny wybudowany w 1844 r. Po 1945 r. adaptowany na mieszkania dla pracowników PGR. Zachowane zabudowania folwarczne i park krajobrazowy.

We współczesnym uprzemysłowionym świecie niewiele jest już miejsc, gdzie zachowała się przyroda w jej dziewiczej, niezniszczonej przez człowieka formie.

Na Mazurach można jeszcze podziwiać czyste jeziora i malownicze puszcze. Z powodu znikomości danych archeologicznych i etnograficznych nigdy już jednak nie dowiemy się, jak żyli tutaj ludzie kilkaset lat temu.

Dobra rycerskie, w okresie późniejszym siedziba majoratu. Od 1361 r. własność rodziny Wolfsdorff, a od 1477r. do początków XVII w. rodziny von Rautter. Kolejnymi właścicielami były rodziny: Dohna (do 1651 r.), Dönhoff (do 1816 r.) oraz zu Stolberg-Wernigerode (do 1945 r.). W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 5545 ha.

Po 1945 r. własność PGR. W latach 1954-1991 siedziba Ośrodka Kształcenia Kierowców. W 1991 r. skomunalizowane. Obecnie własność prywatna.

Dobra rycerskie należące od początku XVI w. do 1945 r. do rodziny von Egloffstein. Siedziba majoratu. W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 1904 ha. Po 1945 r. własność PGR. Obecnie własność prywatna.
Pałac późnobarokowy wybudowany w 1782 r. przez Alberta von und zu Egloffstein. Przebudowany i remontowany w 1814 i 1918 r. W 1945 r. rozgrabiony przez żołnierzy radzieckich.

Po 1945 r. użytkowany przez PGR. Opuszczony na początku lat 80-tych, w 1983 r. zrujnowany w wyniku pożaru. Zabudowania folwarczne zniszczone, zachowany park krajobrazowy.

Zorganizowany zespół grodowo-miejski o niemieckiej nazwie Strasburg (Burg an der Strasse) powstał na tych terenach w drugiej połowie XIIIw. po tym, jak sprowadzeni przez Konrada Mazowieckiego Krzyżacy sfałszowali pismo nadania owych ziem i nie licząc się z protestami zajęli zbrojnie strażnicę książęcą, przystosowując ją do własnych potrzeb.

Strażnica ta, jeszcze jako konstrukcja drewniano-ziemna, co najmniej dwukrotnie niszczona była przez najazdy plemion pogańskich: w roku 1262 przez Jaćwingów i w 1298 przez wojska litewskie.

Teren Puszczy Rominckiej charakteryzuje się najsurowszymi na Niżu warunkami klimatycznymi. Leży w mazurskim regionie klimatycznym. W półroczu chłodnym wyraźny jest wpływ kontynentalizmu, natomiast w półroczu letnim na rozkład i wielkość temperatur wpływa bliskość Morza Bałtyckiego. Okres wegetacyjny wynosi około 190 dni, a okres bez przymrozków to zaledwie 150 dni. Średnia temperatura roczna wynosi +6,4oC, przy ekstremalnych od -35oC do +38oC.

 

Dobra rycerskie rodziny von Egloffstein, od 1913 r. von Braun (stryj von Brauna - konstruktora V-2, a po wojnie projektanta amerykańskiego programu lotów kosmicznych "Apollo") W 1929 r. powierzchnia majątku wynosiła 514 ha. W latach 30-tych skomunalizowane z powodu zadłużenia majątku. Po 1945 r. własność PGR.

Zespół zabudowań złożony z dworu i budynków folwarcznych, budowanych w latach 1913 - 1920, w stylu budowli gotyckich.
 

GiżyckoTwierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej. 

Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość otaczać miał mur Carnota o długości 2303 m. 

GierłożHitler przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku. Tu spędził ponad 800 dni. Wokół jego osoby ogniskowało się życie wszystkich mieszkańców kwatery. W roku 1944 kwaterę zamieszkiwało ponad dwa tysiące osób. Decyzje o budowie podjęto jesienią 1940.

O lokalizacji kwatery w tym miejscu zadecydowały następujące względy: Kętrzyński las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim. Miało to duże znaczenie psychologiczne (Plan Barbarossa przewidywał atak przeciwko ZSRR).

Piękna Góra to prawdziwy raj dla osób uprawiających turystykę aktywną. Latem jest celem niedzielnych spacerów a zimą proponuje doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. To oznacza, że czas odkurzyć narty i deski, przywdziać kombinezon, a potem już tylko podbijać stoki. Warto tu przyjechać z całą rodziną i zakwaterować się w Zajeździe pod Piękną Górą Rudziewicz.

Znak jakości i serdeczna gościnność to tylko kilka zalet, które cechują nasz ośrodek.

Dodano: 2011-05-10
OSTATNIO KOMENTOWANE
Komentowanie wyłączone
OFERUJEMY

- MAZURY NOCLEGI


- CZARTER JACHTÓW


- NAJLEPSZE RESTAURACJE


- ATRAKCJE TURYSTYCZNE


- KALENDARZ WYDARZEŃ


- MAPA WARMII I MAZURWyświetleń strony: 4 466 417
Korzystamy z tymczasowych plików cookies. Pliki te nie przechowują danych osobowych, są niezbędne do prawidłowego działania serwisu www.warmia-mazury.com.pl - więcej w Polityce Prywatności.
OK